ÖNERİLER

                        GEZERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

          Öncelikle pasaportunuzun bir fotokopisini bavulunuza koyun. Herhangi bir nedenle pasaportunuzu kaybederseniz işinize yarar. 

  Paranızı tek bir yerde taşımayın. Riski dağıtın. Çantanıza ve üzerinizde farklı yerlere bölüştürerek koyun. Mümkünse pasaportunuzu da taşıdığınız çantanızı çapraz takın. 

Her ülkede risk vardır. Çalınmaya karşı daima dikkatli olun. Tamamen güvenli bir ülke yoktur. Her zaman zayıf anınızı kollayan hırsızlar vardır. Özellikle turist olduğunuzu anlayanlar tarafında yolunacak kaz olarak görülürsünüz. Her konuda dikkatli olun. Alış-veriş yaparken pazarlık yapın. Taksimetresi olmayan taksilere binerken önceden gideceğiniz yeri söyleyin ve fiyat alın. Size çok uçuk fiyat verebilirler, onlarla da makul ölçüde pazarlık yapın. Avrupa ülkelerinde fazla ara sokaklara girmeyin. Yanınıza yanaşıp bir şeyler satmak veya imzalatmak isteyenlerden uzak durun.  

  Sınır kapısında geçerken ayırttığınız otel rezervasyon çıktıları ve yolculuk biletleriniz  yanınızda olsun. Özellikle Avrupa Ülkesine gidiyorsanız bunları mutlaka yanınıza alın.

      Kapalı şişelerde su içmeye özen gösterin. Bu suları da marketlerde alın. Oteler de ve büfe benzeri yerlerde daha pahalıdır. Eğer bizim gibi bir çıktınız mı  bütün gün yürüyorsanız, yanınıza kuruyemiş alın. Her an yiyecek bulamayabilirsiniz, o yüzden kurtarıcı olur.

  Bavulunuzda kullandığınız ilaçlarınız olsun. Her yerde aynı ilacı bulamayabilirsiniz. 

Otelinizin kartı mutlaka yanınızda olsun. Ayrıca haritada otelinizi işaretlerseniz bulmanız daha kolay olur. İran'da bindiğimiz taksi önce oteli biliyormuş gibi davrandı, yola çıktıktan sonra tam olarak bilmediğini söyledi. Ben de haritalarımda ki konumdan tarif ederek yardımcı oldum. İnternete gerek yok. Tabi ki olsa daha iyi olur ama internet olmadan da uydudan alınan konumu kullanabilirsiniz. Biz bu şekilde gezeceğimiz yerleri geziyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder